KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum Ledeč nad Sázavou.
Městské muzeum Ledeč nad Sázavou
Městské muzeum Ledeč nad Sázavou. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Ledeč nad Sázavou

Městské muzeum Ledeč nad Sázavou / Ledeč nad Sázavou

Městské muzeum Ledeč nad Sázavou nabízí prohlídku monumentální středověké architektury, která se v běhu časů vyvíjela od rané gotiky až do barokního rázu. Dále nabízí komentované prohlídky hradních prostor, muzea a v neposlední řadě i výstup na hradní věž, ze které jsou úchvatné výhledy na město a krajinu proťatou řekou Sázavou. Děti ohromí přes 1000 plyšových medvídků.

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Tento složitý komplex hradu se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou. Tato opomíjená kulturní památka České republiky se znovu probouzí po staletí spánku a dere se zpět na vysluní slávy, kterou si dozajista zaslouží.


Muzejní okruh
Muzeum historických hodin je unikátní a znalci ceněnou sbírkou hodin od renesance až po dnešní dobu. Nejen odborníci, ale i běžný návštěvník, jistě ocení důmyslné hodinové strojky a eleganci zpracování jednotlivých exponátů. Tato výstava čítá kolem 200 předmětů, naleznete zde nástěnné hodiny-pendlovky, podlahové hodiny s dominantními kyvadly a mnoho dalších od kapesních hodinek s malovanými ciferníky až po vzácné zámecké sloupkové hodiny s hracími skříňkami.

Expozice vlastivědného muzea je ve stylu 30. let minulého století. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků, zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu.

Retro okruh
Zaměření tohoto okruhu je především na historii hradu. Při návštěvě expozice z padesátých let se přenesete do dob ne tak minulých, kompletně vybavený byt připomene mládí či nostalgickou vzpomínku na své rodiče a prarodiče. V rámci okruhu navštívíte expozici věnovanou filmům a pohádkám, které se na hradě natáčely. K vidění jsou kostýmy a předměty z pohádky Čertí brko.

Dětský okruh
Tento okruh je určen především pro děti a milovníky hraček. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Tato výstava se rozkládá v pěti místnostech) V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu.

Muzeum Jaroslava Foglara
Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Kraj Ledečska je přímo spojen s Jaroslavem Foglarem, ve Sluneční zátoce pravidelně vedl své skautské tábory a zde také vznikly náměty jeho knižních děl. V muzeu naleznete kompletně zdokumentovaný život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Milana Tesleviče, včetně velkoformátových tapet navazujících atmosféru tajemných Stínadel. Je zde možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor Hochů od Bobří řeky a seznámit se s mnoha zajímavostmi z osobního života pana Foglara.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.