KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Galerie výtvarného umění vždy překvapí novou krátkou výstavou. Trvale je zde k vidění třeba Pas de deux od Oldřicha Jelínka
 
Autor / zdroj foto: Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě / Havlíčkův Brod

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.

Ilustrace
Tato podsbírka je nejpočetnější sbírkovou skupinou Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Sbírka představuje veřejnosti především českou ilustrační tvorbu druhé poloviny 20. století. Nechybí však ani zástupci starších generací českých ilustrátorů.

Grafika
Podsbírka grafiky je druhou nejpočetnější sbírkovou skupinou. Grafika je vzhledem k nižší pořizovací ceně dostupnější a i v dobách, kdy instituce nedisponovala finančními prostředky na akvizice, se tato sbírková skupina rozšiřovala. Převážnou část sbírky tvoří díla autorů druhé poloviny 20. století. Početně bohatému autorskému zastoupení odpovídají rozmanité náměty a jim odpovídající grafické techniky.

Kresba
Sbírka vznikla a rozrůstala se od druhé poloviny 60. let 20. století v souvislosti s danou specializací. V této podsbírce jsou zastoupeni výtvarníci jak s celonárodní, tak s regionální působností. Zahrnuje díla nejrůznějších námětů a technik. Její součástí je i konvolut české satirické kresby a karikatury mapující první dvě třetiny 20.století, který se váže k festivalu Haškova Lipnice, s nímž jsou humor a satira nerozlučně spjaty.


O galerii
Havlíčkobrodská galerie, podobně jako řada dalších českých galerií/muzeí umění, vznikla na základě složitého procesu vydělování. Jejím základem se stala sbírka umění z tzv. městské galerie, vyčleněné z muzea v roce 1946. Sbírka zahrnovala obrazy a sochy regionálních autorů nebo děl vážících se k regionu.

Jednáním oddělení regionálních galerií Národní galerie s odborem kultury ONV Havlíčkův Brod bylo rozhodnuto, že havlíčkobrodská galerie bude v nově budované celostátní síti zaujímat specifické místo svou specializací na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku. Specializace byla vybrána s ohledem na tradici výstavní činnosti při Východočeském nakladatelství a navazovala i na výtvarné soutěže pořádané každoročně u příležitosti Celostátních festivalů humoru a satiry Haškova Lipnice. Krátké období galerie spravovala i regionální uměleckou sbírku, ale po vybudování základu nových sbírkových fondů byla původní sbírka převedena zpět do oddělení muzea a galerie se zaměřila pouze na díla odpovídající určené specializaci.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.