Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod / Havlíčkův Brod
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod nabízí stálou expozici o Karlu Havlíčku Borovském s osobními památkami na básníka i jeho rodinu. Rodina Havlíčkova nárožní dům vlastnila od roku 1832 do roku 1880, kdy jej ovdovělá matka Karla Havlíčka prodala Městské spořitelně.
Karel Havlíček Borovský – život a odkaz
Nenechte si ujít návštěvu Havlíčkova bytu. Rodák z nedaleké Borové, byl český básník a novinář. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k tzv. druhé generaci národních buditelů. V květnu 1945 byl na jeho počest Německý Brod přejmenován na Havlíčkův Brod.
Ve čtyřech místnostech původního bytu, kde Havlíček se ženou Jůlií a dcerou Zdenkou bydleli a odkud byl v prosinci 1851 odvezen do vyhnanství v Brixenu, je řada osobních památek a dobových předmětů. Expozice je umístěna v původním interiéru z poloviny 19. století.
Nábytek v „arkýřovém“ pokoji patřil ještě rodičům Karla Havlíčka a sloužil jim již v Havlíčkově dětství. Otec Karla Havlíčka jej dal zhotovit u truhláře v Přibyslavi před tím, než se Havlíčkovi přistěhovali z Borové. Stůl a sekretář v „pracovně“ pochází z Havlíčkovy pražské redakce Národních novin. Nábytek ve „Zdenčině pokoji“ patřil Havlíčkově jediné dceři. Piano, které milovala, jí koupil poručník Brauner z „národního daru“ (loterie konané ve prospěch „Dcery národa“). Obyčejné osobní věci, dnes vzácné památky, kdysi patřily Havlíčkovi, Julii, dceři Zdence, bratru Františkovi, matce Josefě a otci Matěji. To vše vydechuje podivný smutek, svědectví o těžkém životním údělu Havlíčka a jeho nejbližších.
Staroegyptská hrobka
Také můžete navštívit „Staroegyptskou hrobku“. Jde o mírně upravenou výtvarnou instalaci v podzemních chodbách pod Havlíčkovým domem. Výzdobu podzemí, zahrnující malby, nápisy, různé keramické a kamenné artefakty, ale i repliky mumií. Výzdoba a repliky artefaktů jsou dílem studentů nejen z Gymnázia Havlíčkův Brod.
Klášterní kostel svaté Rodiny
Barokní kostel svaté Rodiny byl postaven v letech 1679–1733 při klášteře augustiniánů za bývalými hradbami města. Vnitřní jednolodní interiér kostela je z první poloviny 18. století. Sochař Ignác Rohrbach z Chrudimi je autorem hlavního oltáře, který je zasvěcen svaté Rodině, s obrazem od Siarda Noseckého a oltáře Pět ran Kristových, jenž je symbolem řádu augustiniánů. V Čechách existuje pouze jeden exemplář.
Štáflova bašta
Nárožní věž z hradeb městského opevnění nyní nazývaná Štáflova bašta. Od poloviny 20. století je v baště umístěna stálá expozice věnovaná významnému havlíčkobrodskému rodákovi Otakaru Štáflovi. Koncem roku 2018 byla za podpory Ministerstva kultury ČR rekonstruována. Návštěvník může na několika panelech poznat tvorbu a život malíře Štáfla v Praze, Vysokých Tatrách a v Havlíčkově Brodě. Součástí výstavy jsou autorská dioramata ze života Karla Havlíčka.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.