Zpravodajství

Přijímací řízení na SŠ: školy praskají ve švech. Druhé kolo vypíše minimum škol
Na střední školy míří jeden z nejsilnějších ročníků posledních let. Základní školy letos opustí o 107 tisíc deváťáků. Tisíce dětí se na vysněnou školu letos nedostanou.
Informace k lednové volbě prezidenta. Umístění drive-in stanovišť
Kraj Vysočina
Volba prezidenta republiky, respektive její první kolo, připadá na 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo pak na 27. a 28. ledna 2023. Stejně jako u některých předchozích voleb budou moci voliči, kteří budou v daném termínu z důvodu ochrany před onemocněním COVID-19 v karanténě nebo izolaci, využít drive-in způsob hlasování.
Nestíháte přijet včas k volbám? O voličský průkaz pro první kolo můžete online žádat do 6. ledna
Plánujete při lednových volbách prezidenta republiky volit mimo své trvalé bydliště? Jde to s pomocí voličského průkazu. Ten teď získáte jednodušeji než dřív.
Vlajkonošem výpravy z Vysočiny bude na zimní olympiádě dětí a mládeže hokejista Patrik Eliáš
Kraj Vysočina
Za tři týdny bude v Královéhradeckém kraji zahájena zimní olympiáda dětí a mládeže. Výpravu z Vysočiny povede při zahajovacím ceremoniálu, který se uskuteční v neděli 22. ledna 2023 na zimním stadionu v Hradci Králové, slavný hokejista a třebíčský rodák Patrik Eliáš.
Prvním občánkem Vysočiny roku 2023 je Adélka z Havlíčkova Brodu
Kraj Vysočina
První miminko Kraje Vysočina letos přišlo na svět v krajské havlíčkobrodské nemocnici. Mamince Evě a tatínkovi Jaroslavovi se na Nový rok ve 2:45 narodilo největší štěstí - Adélka.
Hasiči radí: Vánoční desatero aneb Jak se vyvarovat požáru
Sváteční týden začal a s ním spousta shonu, ale také příjemných vánočních aktivit, jako je zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo svíček.
Státní veterinární správa z důvodů šíření ptačí chřipky zakazuje venkovní chov drůbeže
Státní veterinární správa z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v České republice vyhlašuje mimořádná veterinární opatření s celostátní působností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů od zítřejšího dne zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství.
Nové autobusové linky budou jezdit z Kamenice nad Lipou do Jindřichova Hradce a do Pacova
Kraj Vysočina
Kraj Vysočina zavádí od 11. prosince 2022 dvě nové autobusové linky, které reagují na přerušení železniční osobní dopravy na trati č. 228. Nově bude moci veřejnost využít v pracovních dnech spojení v relaci Kamenice nad Lipou - Černovice - Obrataň - Pacov pod označením linky 350728. Současně bude zavedena nová linka 350949 Kamenice nad Lipou - Jindřichův Hradec zajišťující ranní spojení na 6:00 do Jindřichova Hradce.
Kraj Vysočina podpořil vznik stomatologických ordinací už v sedmi městech, pro region se prozatím připravuje 15 budoucích zubařů
Kraj Vysočina
Kraj uvolnil během posledních tří let na zřízení stomatologických ordinací celkem více než dva milióny korun. Bohužel, ne všem žadatelům se podařilo projekt dotáhnout do konce – tedy k otevření nové ordinace.
Ptačí chřipka je v Evropě na podzim na vzestupu
Státní veterinární správa upozorňuje, že v podzimních měsících každoročně výrazně roste riziko šíření ptačí chřipky. Růst rizika souvisí s migrací volně žijících stěhovavých ptáků.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Věda

23. března 1989

američtí elektrochemici Martin Fleischmann a Stanley Pons zveřejnili výsledky svého výzkumu, tzv. studenou fúzi. I přes usilovnou snahu se jejich pokus nepodařilo nikdy přesvědčivě zopakovat.

Vesmír

23. března 2001

se uskutečnil řízený zánik vesmírné orbitální stanice Mir. Stanice byla záměrně navedena do zemské atmosféry, z větší části v ní shořela a zbytky dopadly poblíž Nadi (Fidži) do Tichého oceánu.

Vzdělávání

23. března 1897

bylo ženám povoleno studium na Filozofické fakultě UK.